TwentsDuits consortium zet grote stap: aansluiting op Duits waterstofnet moet waterstof naar Twente brengen

Een Twents-Duits consortium heeft een belangrijke stap gezet om waterstof beschikbaar te maken in Twente. Netbeheerder Cogas tekende in Enschede een contract met de Duitse netbeheerder Thyssengas voor een aansluiting op het Duitse waterstofnetwerk bij Nordhorn.

De provincie Overijssel ondersteunt dit initiatief met subsidie. Daarnaast spraken de betrokken partijen af om samen te werken aan de ontwikkeling van een regionale waterstofinfrastructuur.

Dankzij de aansluiting kan een bestaande gasleiding van Cogas bij Denekamp, na aanpassing, worden ingezet voor het transport van waterstof naar Twentse bedrijven. Dit biedt vooral kansen voor industrieën die hoge temperaturen nodig hebben en moeilijk kunnen verduurzamen met andere energiebronnen. De aansluiting wordt naar verwachting eind 2027 gerealiseerd.

De komende jaren werken de partners aan de verdere uitrol van het netwerk. Er wordt onder meer onderzocht waar in Twente als eerste waterstof geleverd kan worden, hoe de vraag vanuit bedrijven kan groeien en welke investeringen nodig zijn. Het doel is dat ondernemers in de regio vóór 2030 daadwerkelijk gebruik kunnen maken van waterstof.

De ondertekening vond plaats bij de ontwikkeling van ‘HyField’ in Enschede, een nieuwe test- en opleidingslocatie voor waterstoftoepassingen. Hier kunnen hulpdiensten, bedrijven en kennisinstellingen straks veilig oefenen en ervaring opdoen met waterstof. Met deze ontwikkeling wil Twente zich verder profileren als toonaangevende waterstofregio.